Børns mistrivsel bekæmper vi sammen

Små korte, men brugbare sætninger og beskrivelser af skolepraksis formuleret på engelsk, var en del af den næsten to timer lange flyvetur mellem Københavns Lufthavn og Manchester, da lærer Asta Falkenberg-Klok Roelsgaard, fra Fortuna Vanløse og læringsansvarlig Majbritt Lundin, fra Projektskolen, mandag den 17.november drog på studiebesøg hos to af Witherslack Groups 38 skoler.

Da flyet satte ”fødderne” på jorden klokken 9.30 var det startskuddet til fire hektiske, men også oplevelsesmættede og meget inspirerende dage hos deres engelske kolleger.

”Så snart vi kom ud i lufthavnsbygningen blev vi mødt af Kerry Maynard, der er ”regional manager” for skolerne i det nordlige England. Hun kørte os ud til skolen Oversands, der er en meget smuk gammel bygning, lidt lig slottet Hogwarts fra Harry Potter.

Modtaget med goodiebags og elevlavede julehjerter

Allerede ved ankomsten til Oversands kunne de to danske lærere mærke, at der var kræset om deres besøg.

”Da vi kom til skolen, blev vi mødt af et intenst program, og en af skolens lærere stod klar til at tage imod os. Vi fik hver en goodiebag fyldt med lokale specialiteter, og eleverne havde flettet små julehjerter, som de overrakte os. Herefter fulgte en samtale med skolelederen og en grundig rundvisning, før vil fik mulighed for at deltage i undervisningsobservationer i en klasse. Der var virkelig lavet et imponerende program for os, og vi kunne tydeligt mærke, at vi var ventet. Vi følte os meget godt modtaget fra start til slut,” siger Asta og Majbritt supplerer:

“De var allesammen meget åbne, meget imødekommende og utrolig interesserede i at høre om vores praksis. Alle vi mødte fra undervisere over teaching assistants til pædagogiske personale var utrolig generøse, og delte deres materialer og metoder, og dialogen mellem os flød hurtigt. Vi havde klart en oplevelse af, at vi er på en fælles mission om at hjælpe flest mulige børn og unge.”

Større skoler – og flere specialiserede fagligheder

De to første dages besøg var på Oversands, og derefter to dages fuldt program på Cedar House School, hvor der blev rig mulighed for at observere undervisning, men også for at få indblik i de mange fagligheder, der arbejder sammen på Witherslacks skoler.

Begge skoler havde omkring 80 elever og har større faglige teams end på Behandlingsskolernes 14 skoler. Til gengæld var faglighederne anderledes organiseret. Ud over én psykolog per skole har de i England blandt andet krops-, lege- og tale-høreterapeuter fast tilknyttet skolerne.

Det skyldes både skolernes størrelse og de geografiske afstande, hvilket gør det nødvendigt for terapeuterne at være på skolen til dagligt, fordi man ikke kunne trække på et eksternt behandlingscenter som i Danmark.

”Det er tydeligt at vi i hverdagen hver især har flere ”hatte” på i Danmark, mens de faglige roller er mere opdelt i England, men fagligheden er lige høj begge steder.

Faglokaler som små erhvervsuddannelser

Noget af det, der imponerede Asta og Majbritt, var de engelske skolers markante fokus på konkrete færdigheder til elevernes fremtid. Begge skoler tilbød fag direkte knyttet til erhverv, og livsfærdigheder der kan bruges efter grunduddannelsen.

Som eksempler nævner de, at skolerne blandt andet arbejder med autoværksted, skønhedssalon, håndværksfag og horticulture, hvor eleverne kunne opnå certifikater, flere af dem nationalt eller internationalt anerkendte som eleverne kan tage med sig ud i voksenlivet.

Selvom de nationale krav til, hvad skolernes undervisning skal bestå af, er anderledes i Danmark, og det derfor ikke er muligt at overføre den engelske model, så er særligt Majbritt som læringsansvarlig, meget inspireret af mulighederne.

“Det at eleverne kan tage færdigheder og dokumentation med sig til en arbejdsgiver, er noget vi kan lære af og som jeg vil undersøge nærmere,” siger Majbritt.”

Witherslacks skoler kombinerer en høj faglig standard med et stærkt fokus på livspraktiske færdigheder. I faget life skills arbejder eleverne blandt andet med digitale risici, sociale kompetencer og praktiske voksenfærdigheder.

Hogwarts-stemning, huse og point

Farverige vægge, elevproduktioner, store biblioteker og klassiske engelske house-systemer med flag, point og aktiviteter på tværs af alder

Udover meget velfungerende og flotte faglokaler gjorde skolernes visuelle univers også et positivt indtryk.

Det skabte, fortæller Asta og Majbritt, en følelse af skole-fællesskab, og de glæder sig til at kunne vise, hvordan Behandlingsskolerne arbejder med visuelle udtryk i forhold til autismevenlige omgivelser.

Mere dokumentation

De engelske skoler dokumenterede deres praksis meget systematisk, blandt andet fordi den statslige tilsynsmyndighed Ofsted kommer på tre dages intensive besøg, hvor kravene til dokumentation er store. Derfor var mapper, billeder, beskrivelser og detaljeret dokumentation af arbejdet med eleverne en stor del af hverdagen.

For de danske gæster betød den omfattende dokumentation, at de fik et detaljeret indblik i elevers udvikling og skolernes pædagogiske struktur.

En fælles ambition – og et spirende samarbejde

Selvom rammer, organisering og kultur varierede markant, stod én ting klart:

“Vi vil det samme. Uanset om vi er i UK eller DK, så arbejder vi målrettet og med tårnhøj faglighed for at skabe de bedste rammer for udvikling og undervisning for sårbare børn og unge, og noget af det jeg virkelig tog med mig fra turen, var, hvor ens og ambitiøse vi er på vores elevers vegne. Både i England og i Danmark,” siger Asta.

På besøgets sidste dag blev Asta og Majbritt inviteret til at holde oplæg for alle skoleledere i regionen. Selvom det var lidt en overraskelse for dem, så lavede det et oplæg, hvor de præsenterede forskellene mellem de engelske skoler og Behandlingsskolerne.

Snart planlægges et genbesøg i Danmark, og de to lærere drømmer om et egentligt udvekslingsprogram.

“Vi kunne sagtens være de første,” siger de med et smil. “Og vi ville begge to tage af sted igen – gerne i længere tid.”