Vi holder åbent med fokus på sundhed, trivsel og tryghed

Specialområdet er ikke omfattet af den aktuelle nedlukning af Danmark. Tilbud og skoler under Behandlingsskolerne er derfor fortsat åbne.

 

Vi har fokus på elevernes sundhed og trivsel
Som alle andre dele af samfundet har vi naturligvis fortsat stor fokus på afstandskrav, hygiejne og kontaktopsporing, og vi har udarbejdet skræddersyede vejledninger, der er målrettet hverdagen på vores skoler og i tilbud. Vi overholder gældende retningslinjer og anbefalinger fra myndighederne, herunder Sundhedsstyrelsen, Børne- og Undervisningsministeriet og Statens Seruminstitut.

 

Vi skaber tryghed via velkendt struktur
Vi er meget opmærksomme på, at vores elever og borgere har helt særlige behov, og at ændringer i hverdagen kan have større konsekvenser for vores elever end for elever på andre skoler. Derfor er vi særligt opmærksomme på, hvilke ændringer vores elever oplever i deres hverdag hos os. Målet er at sikre en hverdag, der er så normal som mulig, samtidig med at vi naturligvis udviser sund fornuft, overholder gældende retningslinjer og skaber tryghed. Vi tager situationen meget alvorligt og afvejer løbende, hvordan vi passer bedst på vores elever.

 

Vi tager løbende bestik af situationen
Lige som alle andre holder vi løbende øje med situationen og vurderer, hvad udviklingen betyder for os. Og vi følger naturligvis altid de gældende restriktioner fra Regeringen. Hvis der skulle komme restriktioner, der også omfatter specialområdet, kan vores daglige drift og håndtering naturligvis ændre sig.