Undervisningen starter som planlagt den 4. januar

Specialområdet for elever med særlige sociale, pædagogiske eller behandlingsmæssige behov er ikke omfattet af den nedlukning af Danmark, der blev meldt ud af Regeringen den 29. december. Specialinstitutioner og specialskoler skal denne gang – modsat nedlukningen i marts – fortsætte i almindelig drift, og derfor holder Behandlingsskolernes tilbud naturligvis åbne. Det betyder, at elever på alle klassetrin på Behandlingskolerne igen møder i skole fra den 4. januar. Vi glæder os til at se vores elever igen!

Som alle andre dele af samfundet har vi fortsat stor fokus på afstandskrav, hygiejne og kontaktopsporing, og vi har udarbejdet skræddersyede vejledninger, der er målrettet hverdagen på skolerne. Vi overholder naturligvis alle retningslinjer og anbefalinger fra myndighederne, herunder Sundhedsstyrelsen, Børne- og Undervisningsministeriet og Statens Seruminstitut.