Stort engagement og masser af spørgsmål fra eleverne ved besøg af overborgmester-kandidat Sophie Hæstorp Andersen (S)

Torsdag den 11. november mødte en stor gruppe af vores ældste elever Sophie Hæstorp Andersen (S), der stiller op til posten som overborgmester i København. Mødet var del af et tema om valg og demokrati, som eleverne arbejder med i anledning af det forestående kommunalvalg.

 

Alle pladser var optaget i skolernes nyrenoverede auditorie på Linde Allé, da Sophie Hæstorp Andersen i går tog tid ud af sin travle valgkampskalender for at møde vores elever og svare på deres spørgsmål.

Elevernes interesse spændte bredt – lige fra Sophies holdning til offentlig transport, biobrændsel og atomkraft til vilkårene for hjemløse, LGBTQ+ miljøet og behandling af unge med misbrug og psykisk sygdom.

– Vi er rigtig glade for, at Sophie Hæstorp Andersen prioriterer at besøge vores skole og møde vores elever. Vores ældste elever er lige som alle andre unge nysgerrige på voksenlivet og på de muligheder og det ansvar, der følger med. Det er vores fornemste opgave som dagbehandlingsskole for børn og unge med psykiske udfordringer at hjælpe vores elever godt på vej til at få et værdifuldt voksenliv, hvor de står på egne ben. Vi har et aktivt elevråd, og det er helt naturligt for os, at vi bruger det forestående valg til at lære om demokrati og medbestemmelse, siger Signe Flindt, der som skolechef står i spidsen for undervisningen på tværs af Behandlingsskolernes skoletilbud.

I ugerne op til Sophie Hæstorp Andersens besøg har eleverne arbejdet med demokrati, valg og politik. Efter en kort rundvisning på skolen mødte Sophie Hæstorp Andersen eleverne til et debatmøde, hvor hun fik en god og nærværende dialog med både elever og medarbejdere.

Eleverne havde forberedt spørgsmål forud for mødet. Mange af eleverne stillede selv deres spørgsmål, mens andre blev læst op af en elev, der havde takket ja til rollen.

– Det er en kæmpe oplevelse for vores elever og en anerkendelse af deres særlige behov, at en måske kommende overborgmester vælger at lægge vejen forbi og tager sig tid til en dialog og til at lytte til vores elevers oplevelser. Jeg er helt sikker på, at mødet har været med til at styrke deres forståelse for vores demokrati yderligere, lyder det fra Signe Flindt.