Nyt specialtilbud til børn og unge på Frederiksberg

Flere børn og unge med særlige behov på Frederiksberg kan nu gå i skole lokalt. Den 6. april åbner Behandlingsskolerne nemlig en ny dagbehandlingsskole på Nordre Fasanvej, hvor børn og unge med psykiske lidelser får hjælp og støtte i deres udvikling henimod et selvforsørgende voksenliv.

På den nye skole tilrettelægges hver enkelt elevs undervisnings- og behandlingsforløb i samspil mellem lærere og psykologer ud fra den enkeltes individuelle behov, kompetence og niveau. Skolen etableres i samarbejde mellem Frederiksberg Kommune og Behandlingsskolerne.

– Vi er utrolig glade for, at vi i tæt samarbejde med Frederiksberg Kommune fremover kan hjælpe endnu flere børn og unge med at gøre personlige og faglige fremskridt. Vi tror på, at alle børn og unge skal have mulighed for at få et værdifuldt og selvforsørgende voksenliv. Målet er, at vores elever realiserer deres potentiale i forhold til at indgå i og bidrage til samfundet. Vi arbejder målrettet henimod at hjælpe eleverne tilbage i en almindelig folkeskole, og at gøre afgangselever klar til at starte på en uddannelse, siger Trine Damgaard, adm. direktør for Behandlingsskolerne.

Polaris, som er navnet på den nye skole, ligger i en stor villa med separat baghus. Den er indrettet med både åbne rum til fællesskab og mindre rum til individuel fordybelse. Skolen optager elever fra 6. til 10. klassetrin. I takt med, at der indskrives flere elever på skolen, ansætter Behandlingsskolerne flere lærere psykologer og specialuddannede pædagoger.

I første omgang starter der en 8. klasse på i alt otte elever på den nye skole sammen med et stærkt team af erfarne lærere og specialpædagoger, der hidtil har arbejdet på Behandlingsskolernes tilsvarende tilbud i Vanløse.