Kæmpe censorros til Polaris elever

Ord sat sammen i sætninger der giver humøret et gevaldigt spring opad, er helt særlige. I særdeleshed på en glohed juni fredag, hvor eksamener raser over vores afgangselever.

Vi ved det godt, karakterer er bare et tal, der mere eller mindre vilkårligt sættes på en aktuel præstation, og vi er langt mere interesserede i, hvordan vores elever mestrer tilværelsens krav og udfordringer.

Udfordringer har alle vores elever, for nogle står de i kø, og vores succes hviler på at vi kan hjælpe dem til at finde kernen i hvem de er som mennesker, udnytte deres potentialer og holde fast i at deres drømme er værd at realisere.

Det ved alle vores dygtige medarbejdere, men en gang imellem er det vigtigt at huske os selv og hinanden på, hvad det er vi gør så godt.

Sætninger får humøret til at stige

Særlig stærkt bliver det, når helt uhildede fagfolk ser på vores elever udefra, og giver deres bedømmelse. På Polaris har 10.klasses eleverne bl.a. været til skriftlig eksamen i engelsk, og udover deres flotte karakterer, så har den eksterne censor sendt en skriftlig tilbagemelding på elevernes opgavebesvarelser.

Fire sætninger, men af den slags der får humøret til at stige, glæden til at flaske i brystkassen og halsen til at fyldes af en lille klump af stolthed.

”Et par af besvarelserne er noget af det bedste, jeg har set af de ca. 350 opgaver, jeg har rettet i år. Det er virkelig dygtige. De kommer ind på relevante samfunds- og kulturforhold i engelsktalende lande, og deres sprog er rigt og varieret – og med et stort ordforråd.”

Den må gerne blive stående et øjeblik. Et kolossalt kompliment til vores elevers indsats, men også et kæmpe cadeau til vores fuldstændig fantastisk medarbejdere.