Elevernes energi skal vi passe godt på

Hvor stor er den? Hvor meget er der tilbage? Hvad kan vi gøre, for at få mere af den? Det er selvfølgelig energien vi taler om.

Energiniveauet hos vores elever er helt afgørende for, hvordan vi hjælper dem bedst, hvordan vi tilrettelægger deres dag bedst og hvordan vi bedst kan bidrage til, at de får det optimale udbytte af undervisning og behandling.

Elevernes energi niveau varierer betydeligt fra dag til dag, og hvis ikke der er styr på energiniveauet, er der risiko for overstimulering.

I Horsens har vores vildt dygtige medarbejdere opfundet energibatteriet, der på fornem vis kan hjælpe eleverne med at illustrere deres energiniveau.

Hjælper eleverne med at finde energien

Et kreativt fagligt værktøj, der kan spille en afgørende rolle i at skabe et passende og forudsigeligt undervisningsmiljø, sikre relevante pauser og tilpasse dagens rutiner for at imødekomme elevens aktuelle behov.

Souschef Maria Tromborg Hansen, fra Behandlingsskolerne Horsens, slår fast, at energibatteriet i princippet kan bruges af alle elever.

Vi bruger energibatteriet til dels at gøre det synligt for eleven hvor meget energi han eller hun er mødt ind med og dels hvor meget energi eleven bruger i løbet af en skoledag. Samtidig er det også en rigtig god måde, at få øje på, hvad der udtrætter og hvad der giver eleven energi. Det handler i det hele taget om at hjælpe eleven med at energiøkonomisere sin dag og gøre os klogere på, hvordan vi bedst muligt tilpasser skoledagen, så den passer til eleven. Energibatteriet er en god måde, at gøre eleven opmærksom på deres energiforvaltning, og ikke mindst på, hvordan de bliver ladet op igen, ” siger hun.