E-sport-turnering faciliterer læring og styrker sociale færdigheder hos elever med særlige behov

Fællesskab, samarbejde og gode oplevelser. Det var overskriften, da eleverne på Behandlingsskolerne i november deltog i skolens årlige e-sport-turnering i København.

 

Den store e-sportsturnering er en festlig dag, hvor eleverne, der alle har særlige behov, i trygge rammer dyster mod andre hold i computerspil og får gode oplevelser med skolekammerater.

 

Elevernes egne interesser som motivation for læring
Det er en god idé at bruge elevers interesser for e-sport som motivation. Derfor tilbyder mange af Behandlingsskolernes skoler e-sport som valgfag. Skolekonsulent Kaspar Dalsgaard fortæller:

  • – Der kommer mange gode ting ud af at dykke ned i et interessefelt for eleverne. Vi bruger interessen for spil til konkrete opgaver i fx engelsk eller matematik. Helt specifikt styrker vi elevernes færdigheder indenfor problemløsning, teoridannelse, kreativ tækning, sprogtilegnelse og kommunikation, siger Kaspar.

Også skærpet opmærksomhed, planlægning og holdstrategi er på programmet:

  • – E-sport kræver meget koncentration og samarbejde, hvis man skal være rigtig god. Man er nødt til at kunne bevare fokus, lægge strategier og planlægge, hvad man som hold skal gøre. Det er færdigheder, der ellers kan være udfordrende for mange af vores elever, siger Kaspar.

 

Styrker elevernes sociale færdigheder
Der er positive effekter ved online-spil, der peger blandt andet Red Barnet (link til https://redbarnet.dk/skole/sikkerchat-sikker-adfaerd-paa-nettet/gaming-i-arbejdet-med-boern/) på. Fx kan gaming skabe stærke sociale fællesskaber, hvor den enkelte er sammen med personer, der har samme interesse som en selv.

  • – Hvis man – som flere af eleverne i denne turnering – har svært ved den sociale interaktion i virkeligheden, så kan gaming medvirke til, at man føler sig mindre alene. Samtidig øver eleverne sociale spilleregler med ligesindede under træningen op til turneringen – og under turneringen handler det så blandt andet om samarbejde og holdånd. For at spille godt, skal man spille godt sammen, fortæller Kaspar.

 

Et af målene med e-sportsturneringen er netop at styrke elevernes sociale færdigheder i en struktureret ramme. Turneringen og forberedelserne til den giver eleverne mulighed for i trygge rammer at øve både samarbejde, at give plads til hinanden og at være en del af et fællesskab, hvor alle spiller en vigtig rolle.