E-sport gør kammeratskabet meget bedre

Det handlede om strategier, samarbejde, holdsport og ikke mindst krigersind ført ud i en livlig digital virkelighed, da Behandlingsskolernes traditionsrige e-sportsturnering i sidste uge løb af stablen.

”Husk nu at øve jer som et hold, I er sammen om det her, så det er vigtigt at I står sammen.”

De sidste dessiner fylder VIP 04, der er et top potent gamerrum for fraggers, som er rutinerede gamere der elsker at være bag skærmen, som i sidste uge var samlet i Astralis Nexus superfede lokaler ved Tivoli, hvor 40 elever på syv hold fra Polaris Vanløse, Fortuna Vanløse, Pilen, Projektskolen, Kompasset, Virum og Skolen Ved Sorte Hest dystede i Counter-Strike 2.

”Jason, vil du have en vand?”

”God stil, at du kommer med vand til hele holdet, fedt.”

Alle deltagere gav den fuld gas, da først spillene blev sat i gang, og selvom det helt grundlæggende handlede om at vinde en sejr til holdet, så lå der god dybde i læring på mange parametre:

Høj eksponering i forhold til behovsudsættelse, samarbejde, kommunikation, følelsesregulering, tekniske problemer osv., osv.

Fortsættes under billedet

 

På mange af vores skoler – 14 i alt – har vi e-sport som valgfag og arbejder med e-sport som motivation for at deltage i undervisning, til at styrke elevernes sociale færdigheder i en struktureret ramme og at styrke elevernes færdigheder indenfor problemløsning, teoridannelse, sprogtilegnelse, kreativ tænkning og kommunikation.

”Hvad sker der mand, shit flyt dig, jeg skal derover at stå med min gun.”

”Oscar bliver unbanned nu, det er så fedt, kom nu boys.”

For nogle hold blev sejre hurtigt sædvanen, mens det modsatte var andres lod. Alligevel var det tydeligt, at alle var topmotiverede og kunne være i det. Dygtige lærere, pædagoger og miljøterapeuter sørgede for, at der var rammer så der var plads til alle.

En spillers øjne flakker og han forsøger at få fat på den lunkne Capri Sun orange juice, der står foran ham på bordet.

Rappe forsøg på at nå den samtidig med at han skal håndtere håndvåben, hurtige fødder og et årvågent blik på den digitale fjende, får ham til at opgive drikken.

Han sukker højlydt, og en pædagog fanger den begyndende frustration og hjælper med juicen.

I takt med eftermiddagens komme, gik kampene ind i deres afsluttende runder, og turneringens yngste hold, var fra Kompasset endte på en flot 3.plads efter at have slået Projektskolen 13:12 i et tæt opgør.

Holdet fra Polaris Vanløse cruisede igennem turneringen med lutter sejre ind til de i finalen mødte de hamrende dygtige spillere fra Skolen Ved Sorte Hest, der løb med den endelige sejr.

Faglige læringspunkter fra en super god dag:

  • Eleverne kæmpede fra 09.00 – 14.30 i high-arousal, hvor de blev eksponeret for ændringer i program og lange perioder af koncentration og fokus.

  • Eleverne viste at de har mange kompetencer som de formår at anvende i tilspidsede situationer.

  • De voksne viste fremragende tilgang til eleverne og motiverede, guidede og styrede på en balanceret måde.