Du kan genopfinde dig selv på nye måder

På Behandlingsskolerne får eleverne en tæt og nærværende voksenkontakt. Går man på en af vores skoler, er der altid en voksen at gå til og for hjælp fra.

De fleste af vores elever kommer med friske ar på sjælen og de har ofte bjerge af ensomhed, mobning og en grundfølelse af at være anderledes med i bagagen, så de har brug for nærværende vokse, der er villige til at gå en ekstra mil for at yde den nødvendige hjælp.

20 års erfaring med dagbehandling til nogle af de mest udfordrede børn og unge, gør, at vi ved, hvad der skal til for at hjælpe børn og unge med psykiske udfordringer til at lykkes med deres liv.

Noget af det, der gør os allermest stolte, er, når vores nuværende og tidligere elever gør os klogere på livet.

Gustav er en af vores tidligere elever, og selvom det snart er et par år siden han forlod Behandlingsskolerne, så slår han fast, at det ikke har været lige nemt at slippe støtten fra Behandlingsskolernes lærere, miljøterapeuter, psykologer, sygeplejersker og pædagoger.

”Behandlingsskolerne var et superfint socialt miljø, og så var det nogle af de absolut bedste lærere jeg nogensinde har mødt. De var meget ambitiøse og omsorgsfulde, og det var tydeligt for mig, at de altid gerne ville have at det går godt for deres elever. Både personligt og fagligt. Det var svært at forlade Behandlingsskolerne, og selvom det er nogle år siden jeg gik ud, så savner jeg det stadig. En gang imellem, så vågner jeg op og tror at jeg skal med en taxa til Behandlingsskolerne, for det har jeg drømt. Det var en meget vigtig del af mit liv.”

Vælg selv, hvem du vil være

Et er at have et ønske om at få flere venskaber, noget andet er at kunne realisere det, og her skal der konkrete fif til. Gustav ved, hvad han taler om, for han har selv prøvet det med succes.

”Det fantastiske er, at når man begynder et nyt sted, så kan man helt selv bestemme hvem og hvad du vil være. Du skal ikke være bange for ikke at blive godt modtaget. Bare vær den du har lyst til og gør dit bedste. Det har jeg gjort, og det virker. Det fede ved at blive voksen er, at du kan genopfinde dig selv. Det er det bedste råd jeg kan give. På HF gik jeg fra at være den mindst sociale i klassen, til at være det sociale centrum i en klasse med 25 personer. Det var en beslutning jeg traf fra dag èt. Jeg gad ikke længere være ikke-social. Jeg besluttede, at jeg ville prøve det hele, enes med alle og jeg gjorde med andre ord mit allerbedste rent socialt.”