Borgmesterbesøg i solskin

Solen skinnede fra en skyfri himmel, da elever og ansatte på Behandlingsskolerne tirsdag tog imod Københavns Kommunes Børne-og Ungdomsborgmester, Jesper Christensen.

Det blev til en times snak og rundvisning på skolen Fyrtårnet, anført af to af skolens ældste elever – Sebastian og Mikkel.

Vi mødte efterfølgende Sebastian og Mikkel for at høre, hvordan de synes, at mødet gik.

”Det gik rigtig godt. Han spurgte os om, hvad vi synes om at være elever her på Fyrtårnet. Så fortalte vi ham, at det var rigtig fedt, og at man lærer rigtig meget.” – siger Mikkel og fortsætter:

”F.eks. kan jeg huske, da jeg gik i 3. klase på en anden skole. Jeg var så ordblind, at det gjorde helt ondt at gå i skole. Jeg kunne kun læse bøger med en sætning af tre ord. Efter to år på Fyrtårnet, kunne jeg læse mig igennem Harry Potter.”

”Ja, bare et år på den her skole og jeg havde lært mere end 4 år i folkeskolen. Der var klasserne så store, at man aldrig blev hørt, hvis man rakte hånden i vejret.”, supplerer Sebastian.

 

Ambitioner på plads

Udover rundvisning af de to drenge, der i disse dage er i fuld gang med deres 9. klasses afgangsprøver, fik borgmesteren også anledning til at høre overordnet om Behandlingsskolernes arbejde. Og der var ingen tvivl om, at det glædede borgmesteren at høre, at baren sættes så højt, når det gælder forventninger til eleverne.

”Vores elever er jo præcis lige så kloge og dygtige som alle andre elever. Det handler om at sætte de rigtige læringsmiljøer og vilkår til rådighed for dem, så de kan udleve deres potentiale.”, påpeger direktør Kenneth Engstrøm.

Og der er da heller ingen tvivl om, at de to unge mænd Sebastian og Mikkel har ambitionerne på plads.

Efter endt afgangseksamen skal Mikkel i praktik som tømrer som første led i sin drøm om at blive arkitekt, mens Sebastian tager på efterskole med en efterfølgende plan om gymnasium.