Behandlingsskolernes netværk af tidligere elever klar med film

Behandlingsskolernes netværk af tidligere elever er en energisk og klog gruppe af unge mennesker, der som minimum har det til fælles, at de har været elever på Behandlingsskolerne og at de gerne vil støtte hinanden og nuværende elever i et netværk.

For at gøre opmærksomme på netværkets eksistens har de lavet en introduktionsfilm, der fortæller lidt om deres formål. Filmen er optaget på Linde Alle med statister som gruppen selv har fundet. De har selv lavet manuskript, sørget for statister, deltaget og klippet filmen.

Behandlingsskolernes adm. direktør, Signe Flindt, er begejstret for de tidligere elevers initiativ:

“Vi er stolte af vores elever, også dem, der har gået hos os, men nu er gået ud. Mange af vores elever har været på Behandlingsskolerne på et følsomt tidspunkt i deres liv, og derfor frydes vi ekstra når det går dem godt i voksenlivet.

Derfor er vi også rigtig glade for, at en gruppe af vores tidligere elever har etableret tidligere elevers fællesskab. De har holdt møder, hvor de har udvekslet erfaringer og etableret netværk, de har arrangeret tidligere elevfest til november og nu har de også både filmet og produceret en introduktionsfilm for at få flere til at melde sig.

De tidligere elever er vidt forskellige, men de har alle spændende historier om et voksenliv fyldt med drømme og håb og så er de fyldt med vilje og energi til at hjælpe hinanden og vores nuværende elever.

Gruppen af tidligere elever er fornemme ambassadører for Behandlingsskolerne, og jeg er meget stolt over at kunne præsentere deres introduktionsvideo.

Jeg håber at du vil være med til at sprede det gode budskab om gruppen og vil tage dig tid til at se og dele de tidligere elevers film.”

Se filmen her: