Behandlingsskolerne ønsker god juleferie

Fredag den 17. december er sidste skoledag før jul. Vi glæder os til at se vores elever igen mandag, den 2. januar.

 

Aktuelle corona-restriktioner gælder ikke for specialområdet
Seneste corona-restriktioner betyder, at almene folkeskoler i anden halvdel af december skal benytte fjernundervisning, og at de holder en forlænget juleferie. Disse restriktioner gælder ikke for specialområdet, fordi ændringer i hverdagen på vores område kan have større konsekvenser for eleverne end for elever på andre skoler. Det betyder, at tilbud og skoler på Behandlingsskolerne gennemfører undervisning og holder ferie som planlagt. Vi overholder naturligvis gældende retningslinjer og anbefalinger fra myndighederne, herunder Sundhedsstyrelsen, Børne- og Undervisningsministeriet og Statens Seruminstitut.

 

Se ferieplanen
Her kan du se Behandlingsskolernes ferieplan for skoleåret 21/22.