Behandlingsskolerne nomineret til INDEX: Award (igen)

For fjerde gang er Behandlingsskolerne nomineret til INDEX: Award for et produkt og design, skolerne har været med til at udvikle som løsning på et konkret problem.

 

Produktudviklingen, der nu har ført til den fine nominering, er nemlig et udtryk for Behandlingsskolernes ønske om at give børn og forældre bedre værktøjer til at håndtere de udfordringer, der kan følge med diagnoser. Og denne gang var udfordringen kropsafgrænsning og sensitivitet i forbindelse med tøj. Søs Føhns, der er sygeplejerske på Behandlingsskolerne og samskaber af det nominerede tøj, forklarer:

– ”Vi så et behov hos nogle af vores elever i forhold til tøj, som ikke blev mødt på det nuværende marked. Dels skal tøjet nemlig være næsten ”umærkbart” at have på, så det hypersensitive barn ikke bliver forstyrret af sømme og andre anledninger til ubehag. Dels skal tøjet være med til at kropsafgrænse og berolige og derved have en vis form for tyngde og stramhed”, siger Søs Føhns.

Løsningen blev et specialdesignet tøjsæt og en vest, som kan bruges i situationer, hvor eleven oplever kropslig og mental uro. Søs uddyber:

-”Vores oplevelsen er, at brug af både tøj og vest øger visse elevers følelse af ro og derved velvære. Deres koncentrationsevne forbedres. Elever med fx angst, ADHD eller hypersensitivitet, der kan opleve indre eller ydre uro, lader til at have rigtig godt gavn af tøjet.”

Industriel designer, Sylvia Holthen, som har designet tøjet sammen med Behandlingsskolerne supplerer:

-”Udover vi har fået skabt en løsning, der lader til at virke, har vi også skabt et design, der er stilfuldt, enkelt og ikke skiller sig ud som terapeutisk hjælpemiddel. At vi nu er nomineret til en pris for denne samlede designløsning er bare en bonus”, siger Sylvia.

 

Organisationen bag prisen

INDEX: Design to Improve Life® er en dansk NPO med global rækkevidde. Organisationen ønsker at inspirere, uddanne og engagere folk til at designe bæredygtige løsninger til globale udfordringer. INDEX: Award uddeles til de bedste og mest bæredygtige designløsninger, der positivt kan ændre livet for mange mennesker. Læs mere om INDEX: Design to Improve Life ® på deres hjemmeside https://designtoimprovelife.dk/ Der kan du også læse mere om dette års nominering fra Behandlingsskolerne – http://award.designtoimprovelife.dk/nomination/2861.

 

Behandlingsskolerne er tre gange tidligere nomineret til INDEX: Award. På Behandlingsskolernes hjemmeside kan du læse mere om de tre tidligere nominerede produkter: