Behandlingsskolerne fik sit første kønsneutrale toilet

Solen skinnede i vilden sky, dåser med sodavand stod afkølede i skyggen mens der blev sendt lange blikke mod fadene med engelske vingummier og uanede mængder af chips, da Fortuna Østerbro mandag ved middagstid lagde lokaler og skolegård til afsløringen af Behandlingsskolerne nye kønsneutrale logo til toiletterne.

 

Logoet er resultatet af den logokonkurrence elevrådet har udskrevet, og elevrådets repræsentant, Victoria, fik rosende ord med på vejen af Behandlingsskolernes adm. direktør, Signe Flindt:

Vi har et ønske om at vores elever skal bestemme noget mere, så da elevrådet besluttede, at de gerne ville have et anderledes kønsneutralt logo til vores toiletter, bakkede vi det naturligvis op. Det er et vigtigt budskab, at alle skal føle sig velkomne på Behandlingsskolerne. Jeg synes det er et sindssygt vigtigt arbejde, som der er fokus på i hele samfundet, og det skal der selvfølgelig også være på Behandlingsskolerne. Jeg er meget imponeret over det store arbejde som Victoria og det øvrige elevråd har sat i gang på alle vores skoler. De har været rundt og har præsenteret ideen, har sat gang i en konkurrence, og nu står vi med dette flotte logo,” sagde hun og fortsatte:

”Fortuna har været en stor del af konkurrencen og sørme om ikke også vinderen, Isabella, der har lavet det flotte logo, kommer fra Fortuna. Jeg er vildt imponeret over det, og alle jeg har vist det til, er lige så imponerede. I dag bliver I på Østerbro den første skole, hvor logoet bliver sat op, og så vil vi, sammen med elevrådet, sørge for, at det bliver sat op på alle vores skoler. Tusind tak til dig Victoria og til hele elevrådet for jeres store arbejde. Det er virkelig godt gået, og også tillykke til Isabella som kunstneren bag. Du kan virkelig være stolt over dit arbejde.”

Meningen er at logoet skal være synligt ved hovedindgangene på vores skoler og selvfølgelig ved udvalgte toiletter, for på den måde tydeligt at vise, at alle børn kan føle sig velkomne på Behandlingsskolerne.

Isabella og hendes veninde klippede efter tale og snackpause den ceremonielle røde snor over, og så var det ganske vist. Behandlingsskolernes første kønsneutrale toilet er indviet.